مقالات

خواص قهوه اسپرسو را بخوانید و شگفت زده شوید!

آشنایی با خواص قهوه اسپرسو

خواص قهوه اسپرسو، محافظت از کبد

کبد یکی از اندام های بدن انسان است که وظایف مهمی را بر عهده دارد. یکی از بیماری های رایج کبدی سیروز کبد است. هدف این بیماری بافت های سالم کبد است. به طوری که در اثر ابتلا به این بیماری بافت کبد آسیب می بیند. این بیماری باعث اختلال شدید در عملکرد کبد می شود. بیماری کبد چرب می تواند به این آسیب دامن بزند. قهوه اسپرسو خاصیت چربی سوزی دارد. بنابراین نوشیدن آن تا حدود زیادی به بهبود کبد چرب کمک می کند. همچنین مصرف آن خطر ابتلا به سرطان کبد، هپاتیت و سایر بیماری های کبد را تا میزان ۷۰ درصد کاهش می دهد.

کمک به سلامت قلب از مهم ترین خواص قهوه اسپرسو

مصرف قهوه اسپرسو البته به صورت متعادل و کنترل شده خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را تا میزان زیادی کاهش می دهد. این تاثیر در میان زنان بیش تر از مردان است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، قهوه اسپرسو سرشار از آنتی اکسیدان است و همین عامل باعث می شود تا نوشیدن آن تاثیر مثبتی در بهبود عملکرد قلب داشته باشد. همچنین نوشیدن یک فنجان قهوه اسپرسو در روز می تواند حملات قلبی را تا میزان زیادی کاهش دهد.

قهوه اسپرسو و دیابت نوع دو

قهوه اسپرسو و دیابت نوع دو

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو یکی از خواص قهوه اسپرسو است. دیابت نوع دو، در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در جهان را درگیر کرده است. براساس پژوهش‌ های انجام شده در دانشگاه هاروارد، مصرف کافئین خطر ابتلا به دیابت نوع دو را تا میزان زیادی کاهش می دهد. یکی از نوشیدنی های سرشار از کافئین قهوه اسپرسو است. نوشیدن هر فنجان قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع دو را به میزان ۷ درصد کاهش می دهد. البته نباید از تاثیر فعالیت ورزشی روزانه در کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو غافل شد. کنترل وزن، رژیم غذایی مناسب، فعالیت ورزشی روزانه و نوشیدن قهوه به میزان زیادی شما را در برابر خطر ابتلا به این بیماری مصون می کند.

سلامتی پوست و مو

بر طبق مقاله منتشر شده در مجله بین المللی پوست در سال 2007 کافئین به عنوان یک محرک قوی برای رشد موها در افراد مبتلا به ریزش مو است. عملکرد کافئین در سلامت موها را به این گونه می توان تفسیر کرد. کافئین موجود در قهوه به خصوص قهوه اسپرسو باعث رشد بیش تر فولیکول های مو می شود و چرخه زندگی موها را افزایش می دهد. از دیگر خواص قهوه اسپرسو تقویت تارهای مو، رطوبت رسانی به موها و حفظ درخشندگی آن ها است. همچنین قهوه اسپرسو با آنتی آکسیدان فراوانی که دارد به سلامت پوست کمک می کند. استفاده از قهوه اسپرسو به عنوان اسکراب فواید زیادی دارد از جمله
• پوست را شفاف می کند.
• سلول های مرده را حذف می‌ کند.
• از افتادگی پوست جلوگیری می کند.
• از بروز لکه‌های تیره و چین و چروک جلوگیری می کند.
• باعث جوان سازی پوست می شود.

خواص قهوه اسپرسو، کاهش خطر ابتلا به آلزایمر

از دیگر خواص قهوه اسپرسو می توان به کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و سایر بیماری های مربوط به زوال عقل، اشاره کرد. نتایج پژوهشی که در سال ۲۰۱۵ در مجله آلزایمر به چاپ رسید، بیان می کند که نوشیدن روزانه دو فنجان قهوه اسپرسو باعث افزایش فعالیت های مغزی می شود و از این طریق خطر ابتلا به بیماری های ناشی از زوال عقل از جمله آلزایمر تا حدود زیادی کاهش می یابد.

بهبود خلق و خو با نوشیدن قهوه اسپرسو

از دیگر خواص قهوه اسپرسو بهبود خلق و خو افراد است. کافئین موجود در قهوه باعث افزایش سطح انرژی می شود و نوشیدن آن پس از انجام فعالیت های ورزشی و یا هر گونه فعالیت بدنی شدید باعث بهبود عملکرد بدن می شود و شادابی و نشاط فرد را به دنبال دارد. همچنین قهوه اسپرسو منبع غنی از ویتامین هایB1 ،B2 ،B3 ، پتاسیم و منگنز است. مصرف یک الی دو فنجان قهوه در روز نیاز بدن به این مواد مغذی را برطرف می کند. افرادی که این میزان قهوه را در طول روز می نوشند، نسبت به افرادی که سایر نوشیدنی ها را مصرف می کنند خلق و خوی بهتری دارند. در این افراد میزان ریسک خودکشی تا میزان ۵۰ درصد کاهش می‌ یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *